Skatan har nu levererat

… Mannen till sjukhuset i Linz för OPERATION GRÖN STARR i morgon.

Hon har velat runt på varma gator med StinaFIna flera timmar  i hettan (måste vara 30 ++++ ) innan hon fick tillträde till sitt rum på Haus Waltraud klockan tolv där hon nu slår ner sina pålar … hon och StinaFina … denna vecka som Mannen ligger fjättrad vid sängen på sjukhuset.

Nu har hon vilat ut efter att ha bestigit två branta trappor till sin lilla lya. Det låter inte mycket men oj oj oj … i den värmen som är …

Skatan och StinaFina var utslagna. Helt och hållet utslagna. StinaFina ligger fortfarande …

Detta bildspel kräver JavaScript.

Här finns det NÄT i alla fall … att tillgå … och Skatan kan blogga och FB:a med ååååh-utrop så mycket hon hinner. Och orkar.

Nu skall hon ge sig ut på rekognosering och få i sig nåt ätbart. Hon och StinaFIna.

Ha det … *pust* …

 

6 reaktioner till “Skatan har nu levererat

  1. Hej!
    Tittar in för att önska lycka till med operationen!
    Förstår att det är gott för dig att vara nära käre maken i en situation som denna.
    Klaga över värme gör då inte jag inte, tvärtom! Hösten är i antågande och kyligt och regnigt är det som oftast i Götet!
    Ha det bra!
    Kram, Agneta

    1. Tack ! Nu får vi hålla tummarna för Mannen men som jag sa till honom … det här är ”vardagsmat” för ögonkirurgerna och de kan sin sak. Men hålla tummarna måste man ju ändå. 🙂

      Kram!

  2. Skänker en tanke till gubben din och hoppas allt går väl… Samtidigt önskas en angenäm vistelse i det lilla alplandet. Känner själv en viss längtan efter en längre vistelse i det ännu mindre alplandet på Karawankernas södra sida.

    Må gott (och är aningen avis för att du kan tillägna dig lite áv det centraleuropeiska köket och dess bryggerivaror) och sensommarktam!! =)

    1. Förstår att du längtar … Det är något särskilt med Centraleuropa ändå. Maten, dryckerna och folket. Och så landskapet förstås. Så-å du kommer alltså från Slovenien från början, eller?

      Kramar!

      1. Jäpps! Såg dagens ljus i Ljubljana, för att dryga två år senare förpassas till de nordvästskånska nejderna av mamms och papps… 🙂

        1. 🙂 … Inte illa det heller … Skåne är vackert från norr till söder från öst till väst … men jag kan förstå att du gillar att besöka dina ”gamla” hemtrakter. För här är det också vackert som bara den. Storslaget! Och så gillar jag måna av människorna som jag har lärt känna här i Österrike. Inga Haider-typer, som sagt …!

          Kram!

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.