Blommornas och barnens vän

Så står det på en gravsten under vilken askan efter min lilla mamma vilar… Blommornas och barnens vän…

Idag för nio år sedan, en strålande vacker och varm vårdag, begravdes mamma.

citronfjaril

Idag begravs Peder, min systers man.

Det har varit frost i natt… men ser ut att kunna bli en solig dag… i dag också….

Frid susar träden kring

stugan Du älskat

Farväl bugar skogen Du     stina-i-motljus

vandrat uti

Tack kvittrar fåglarna som

var morgon Dig hälsat

Tyst susar vinden

Vila i frid

(Citronfjärilen  har jag hämtat från bakgrunder.se… Dikten har min syster skrivit m h a dikter hon funnit i dödsannonser och ändrat så att den skall passa Peder… Fotot av skogvägen med Stina har jag själv tagit på Femöre)

10 reaktioner till “Blommornas och barnens vän

  1. Åh, vilka fina ord om din mamma och vilken fin dikt som din syster satt ihop. Ledsen att höra om din systers man, hoppas att solen kommer att lysa över er idag också…

  2. Blommornas och barnens vän. Så underbart vackert. Det skulle nog kunna stå på min gravsten också. Det tråkiga med att bli gammal är att dom man älskar försvinner mest någon varje år. Vi får försöka leva med det för döden är också livet.

  3. Nu är redan kväll…tänker och hoppas att det funnits tid till tanke och reflektion. Massor av kramar och värme, och tack för alla fina kommentarer hos mig.

  4. Znogge! Det blev en väldigt fin dag… en vacker … väldigt vacker begravning och minnestund… men sorglig… förstås… Kram!

    Speja! Solen lyste över oss idag också… Det var så fint … allting. Kram!

    Skogsnuvan! Det skulle verkligen kunna stå ”Blommornas och barnens vän” på din sten också… så småningom…nå´n gång…Det är så jag har lärt känna dig ”virtuellt”… som en stor människovän… barnens… och naturens, blommornas vän… Kram!

    pappa B! Det gjorde jag också… tog fram näsduken. Begravningar och livets slut… stämmer verkligen till eftertanke…Kramar!

    Peace in mind! Det är ju så… att begravningar gör att man liksom… hejdar sig ett slag… och tänker efter… sjunker ner i funderingar …inte minst om sig och sitt eget liv… Kramar!

    Tack alla mina fina bloggvänner… för era fina kommentarer… och …ja, jag är så ”glad i er” Kramar!

  5. Kom ju in hit alldeles försent.
    Ja begravningar, även vackra sådana, stämmer en till eftertanke.

    Jag tycker att orden på din mammas sten,är så väldigt vackra!
    Kram!

  6. Fint att du publicerade min dikt. Men det ska stå stugan, inte strugan. Strunt samma, det fattar väl dina bloggvänner. Kör försiktigt till Ö-rike nu. Kram

  7. Nina! Det var en väldigt fin och vacker och stämningsfull begravning… och som du säger… de stämmer en till eftertanke… Kram!

    Nickan! Vi är här nu… i Ö-rike… och jag har ändrat mitt slarviga stavfel. Kramar!

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.