14 reaktioner till “Skatans röda

  1. Hej!
    Röda skor är LÄCKERT….men svårt att hitta faktiskt. Är så trött på alla mörka färger nu när det är mörkt ute och fattar inte varför vi envisas med att gå omkring i dystra färger som om inte vädret räcker till och blir över? Fram för rött och vitt så att vi syns!
    Glad blir man av rött när mörkret sänker sig över staden några månader framöver. Röd handväska och dito tunna skinhandskar…Ahhhh! Sådant hade jag på 60-talet men då gick det att klämma ner fötterna i högklackade slingback med plats för max 2 tår och det får man betala för numer när man är ”Pancho” 😦 Hittade ett par sandaler i somras i rött och dom har jag inomhus och glad blir jag av det. Marinblå sockar och joggingbrallor ”typ” och blå polo och så en röd långkofta. Men de röda sandalerna med lagom kilklack är prickien över I…:-) Såg i tidningen att det äntligen finns röda mockaskor som förr, med tjock sula för kalla dagar och det var i någon butik där man även gör avtryck av fötterna för de perfekta inläggen. ”Bekväma Skor” tror jag butiken heter här i Götet.
    Här ute ser det ut som över Los Angeles…smogg eller dis så bättre att titta i en bok eller ta en runda hos alla goa vänner på Nätet.
    Ha det så gott med dina superläckra skor som gillas här 🙂
    Dom ser ut att vara av lack dessutom och det är ju grädden på moset:-)
    Kramen, Agneta

  2. Åh, så läckra! De är som gjorda för mig 😛 Ja, för dig med så klart 😉

    Återstår bara kjolen då!

    Kram

      1. Verkligen snygga! Jag köpte röda lackskor till min systers bröllop. Ett av mina bästa köp! Nu till kjolen…

        Kram

    1. Hej eldiariodechiquita … oj vilket långt namn!

      Tack för dina snälla ord. Och du är förstås välkommen tillbaka.

  3. Ojsan vilka tuffa och läckra pjuck. Håller med, inget murrigt i denna murriga årstid.

    Tror vi blir på bättre humör med färger på oss.
    Har ett par röda stövlar i skinn, men hårda, har inte gått in dom än, tre år sedan jag köpte dom.Får nog ta dem till skomakaren.

    Du har bra smak Eva.

    Du är visst en parant madame. !

    Kram Mi

  4. Hej. Tusen tack för tips o bild om skor. Hade huvudstadsbesök inplanerat idag o var till butiken, köpt två par skor, ett par röda, lite grövre. Samt ett par snörkängor med lila nedvik baktill. Fyndaffär, måhända inte fynd i ringa antal kronor. Kvalitet lönar sig alltid.
    Hälsn Sonja

    1. Vad roligt! Frövi-skorna har jag ”upptäckt” i år. Det var en väninna som tipsade mig. Snygga OCH bekväma … det brukar inte alltid hänga ihop. Men det är klart … billiga är de ju inte förstås.

      Kram!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.