Ögon

Det finns en väg mellan öga och hjärta som inte går via förnuftet (G K Chesterton

Ögonen hos Lilla Blå fick Skatan att tänka på att det var ett bra tag sen som hennes Sidhuvud hade ögon.

Som Skatans själ kunde spegla sig i.

Ögonen är själens spegel (Yiddish ordspråk)

Sen kom omdelelbart frågan upp hur dessa ögon skulle sitta.

Om ifall att …

Skulle de se dig rakt in i de dina … eller titta snett upp till höger, till vänster, titta ner?

Henry Bergsons tankar uttryckte han som så

Ögat ser bara vad huvudet är berett att förstå

Skatans Tankar som flaxar hit och dit uttrycks nog bäst genom en flack(x)ande blick men den är för svår att få till för en skata.

Hon får söka sina tankar uppe i det blå, grå, eller i blindo …

Vem kommer du lita på?  Dina eller mina ögon (Groucho Marx)*

* … som för övrigt är född samma dag som Lilla Blå och som pappa (100 år i år).  Bara en av Skatans tankar, som föll henne in … liksom.

Detta bildspel kräver JavaScript.

PS   Sorry Agneta! Skatan är ju så flaxig så att stanna och vara nöjd … t o m med ett sidhuvud … kan hon bara inte … sorry!  Hon vet att du tyckte mycket om det förra och tyckte att Skatan skulle nöja sig och stanna vid det. Så att hennes vänner bloggläsarna kunde känna igen sig här. Men men … hon är som hon är Skatan … och flaxar på … DS

7 reaktioner till “Ögon

  1. Ögat är själens spegel och det är kanske sant. Du har ju väldigt vackra ögon. Tycker gott att du kan byta bild så ofta du vill. Det är ju så att du är sån, flaxa på och byta och bo här och där, lite när som helst. Kram på dig. Här har det kommit 1 dm snö inatt och jag är surare än surt som du förstår.

    1. Jag förstår … helt och hållet. Är helt införstådd med att du blir surare än surt när det kommit 1 dm snö till … den 21 april. Någon måtta får det väl ändå vara tycker man.

      Kram!

  2. Fina ögon och dessutom gillar jag dina röda bågar! Hade sådana när sonen föddes! Allt går igen och färg är aldrig fel.

    Kram

  3. Hej, Eva!
    Snygga färger nu också! Blått/rött/vitt..klassiskt 🙂 Klart att du byter när du vill men alltid roligt att få veta när det faller nnågon i smaken sådär till 100% tycker jag.
    Visst är ögonen viktiga och mycket kan utläsas av dom om man är intresserad och det är man ju 🙂 Snyggt med dina röda bågar!
    Ha det så gott! Kram, Agneta

  4. Hahaha, det är väl just det som är Skatans signum. Precis när vi vaggats in i att så här kommer det att se ut och vara, då flaxar du till och vips ser saker annorlunda ut. Jag tycker om både dina och Lilla Blås ögon.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.