Grillkvällen på Villa Skogsberg

Kakan blev god … den som serverades vill säga. I den ena formen var den saftig och härlig, i den andra som ett torrt skinn. Den  går också att äta … fast hemmavid då  … 🙂

Villa Skogsberg fick en härlig grillkväll tillsamman, solen lyste och värmde inledningsvis, fläskkarrén och den franska potatissalladen var delikat … för att inte tala om det stora salladsfatet med den fräschaste sallad man kunde tänka sig. (Det var citronstrimlor i och citronolivolja bl a … som gjorde den så fräsch)

Vinet var gott, stämningen hög … ja, de hade trevligt helt enkelt.

Allt var som det skulle vara …

Detta bildspel kräver JavaScript.

13 reaktioner till “Grillkvällen på Villa Skogsberg

  1. En av två är ett gott resultat! Den torrare kan ni som sagt äta hemmavid och det mesta brukar gå åt. Man lär sig hur länge den ska stå.

    För övrigt lät det också väldigt gott som man känner att man börjar bli lite hungrig…

    Kram

  2. Det ser ut som om ni haft en riktigt trevlig kväll och med den menyn kan det ju inte bli annat. Det var ju tur att åtminstone en plåt Amorer blev bra.
    Varm kram, Ingrid

    1. Ja vi hade trevligt … och den plåten som blev bra räckte gott och väl och det som inte blev så bra kommer väl till pass nu är jag har invasion av barnbarn 😛

      Kram!

  3. Hej, Eva!
    Vad duktig du är som lyckades med kakan! Bakning är inte min melodi numer men förr när dottern var liten, blev det en sockerkaka nästan jämnt. Det gäller att öva några ggr. så brukar det bli bra. Hoppas du försöker igen!
    Så trevligt ni hade det och så mycket god mat..härligt med samvaro med trevliga grannar.
    Kram, Agneta

    1. Det blev en trevlig kväll … solen lyste, det var inte så farligt med myggen och maten var god och grannarna höll sams … nej, jag bara skoja´… vi har väldigt trevliga grannar.

      Kram!

  4. Så där ja. Tur att du gjorde två kakor. Smart att alltid ha en plan 2. Fint väder verkar ni ju ha haft också och det är minsann inte illa det heller.Imorgon far jag till Ockelbo

    1. Far du till Ockelbo? Vad roligt. Ska ni titta på den där fina trädgården som lär finnas där. Ha det fint där i Ockelbo … hoppas det inte regnar på er hela tiden. Här har det just börjat att regna … och nu när vi ska få stugan full … 😦

      Kram!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.