Skatan längtar hem

… hem till sitt.

Och det gör StinaFina också.

Hem till sina egna jaktmarker.  Sin egen bädd. Till Husse.

Ja, Skatan längtar till och med efter Mannen. Lite i alla fall. Lite. 🙂

Trots att det är underbart att verkligen få lära känna lilla Alice under en lite längre tid, se henne skratta, höra henne gråta (det gör hon … så gott som … aldrig.) Hålla och bära henne och möta  hennes ögon som långsamt fylls av ett igenkännande leende och så ett gurglande skratt.

Trots det.

Trots all god mat som jag serveras och som Skatan slipper att ”hitta på” själv. Trots promenaderna  tillsammans, Pa och Skatan och Alice.

Skatan och Pa kan fnissa och flamsa och skratta som två systrar … eller väninnor.

Trots att Sonen får vila och att Skatan kan hjälpa till med det … att han får ”återhämta sig” i lugn och ro …

Trots allt detta. Längtar Skatan hem.

Hem till sitt.

8 reaktioner till “Skatan längtar hem

  1. Såklart gör man det, det är väl bara normalt efter en tid? Vore det tvärtom blev det kanske lite tokigt? Du flyttar in hos dem och stannar för gott… 😉 Hoppas nu sonen kryar på sig ordentligt och att allt snart är tillbaka i de vanliga spåren igen. Inklusive Skatan. Ha en fin luciadag, vännen. Idag får du en kram med lite extra doft av kanel och ingefära.

  2. Klart att du gör! Vi kämpar just nu med 17 därborta på andra sidan vattnet som är sjuk av hemlängtan. Jobbigt både för henne, familjen och oss.
    Hon är för söt lilla Alice!

  3. Det låter som om det börjar bli dax för skatan att flaxa hemmåt. Billan har en torparhelg och fick där ett överraskningsbesök igår, dotter och lille A. Man kan aldrig få nog av dom små….Hur gammal är din lilla Alice?

  4. Vänner! ”Borta bra men hemma bäst”. ”Trösterikt för Håkan Kråkan” att Skatan längtar lite efter honom också … ”Vore väl konstigt annars!” Några tröstande kommentarer. I mängden. Tack för era alla …
    I morgon får vi se hur det är med Sonen. Då skall han in och röntgas i Falun igen. Idag skall han ”skriva på alla papper” om radhusstugan och ta första steget till sin dröm just nu. Det är fullt upp och Skatan trivs egentligen hur bra som helst men … Skatan ser att ni har förstått vad hon menar. ”Det är klart att hon gör” … säger Pruddelutt, det är klart. Hon vill bara vara i ”sitt eget” igen som Znogge säger och förstår. Kramar!

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.