… goes välgörenhet. Berättar Borlänge Tidning i dag i ett stort uppslaget reportage.
”Jesper Heed, Henrik Sundin och Michael Toivo har nu sjösatt P&L Foundation vilket innebär att P&L på ett helt annat sätt framledes kommer att arbeta med välgörenhet och rättvisefrågor”.
Skatan citerar vidare:
”– P&L är så mycket mer än bara en festival och det här är ett sätt att tydligt visa det. P&L Foundation ska bl a arbeta med ungdomars rättigheter, miljö och ekologi, mångfald och rättvisa samt utbildning, förklarar Jesper Heed som var en av de som en gång startade det hela.
P&L Foundation är en organisation som är politiskt och religiöst obunden och kommer att vara öppen för alla. Förutom olika former av praktiskt biståndsarbete (se vidstående artikel) kommer man också att arbeta för att få en särskild utbildning med P&L-inriktning till stånd vid högskolan här i Borlänge.”
Skatan är så full av beundran för vad man kan göra … vad man gör … sätter igång med för att förverkliga sina drömmar.
Så som Jesper har gjort och som han och Michael Toivo nu låter andra få möjlighet till.
… och skickar Sara till Mexico
Skatan är som sagt var … full av beundran.
Tummen upp! Vilket bra initiativ.
Kram!
Ja, verkligen 🙂 Så himla bra … Kram!
Hejsan! 🙂
Men det är ju ändå rätt kul åh åka skidor märkte jag 😉
Jag vill åka mer nu >.<
Inte för att jag var så jätte bra men men.
Kunde i alla fall stanna (Y)
Men hoppas vi ses snart, hej då, kramar ❤
Det var ju tur … att du kunde stanna menar jag 🙂 Kramar!
Jag är med!
Är du? Vad kul! 🙂 Kram!